Kyselina hyaluronová a klouby

Co děláme, aby nevrzaly panty u dveří, nerezla ložiska kola a nezadřel se motor auta? Mažeme. A na stejném principu fungují i naše klouby. Jejich mazadlem je kyselina hyaluronová.
V našem těle se nachází 143 různých kloubů a některé z nich jsou opravdu extrémně namáhané (kolenní, loketní, ramenní a pod.) Aby dobře fungovaly, jsou kloubní pouzdra vystlána tkání, která se nazývá synoviální membrána. Ta produkuje vazkou látku zvanou synoviální tekutina, která uvnitř kloubu působí jako lubrikant. Tlumí nárazy a zabraňuje bolestivému tření a opotřebovávání kloubů.
Synoviální tekutina, tvořená kyselinou hyaluronovou, má kromě lubrikační funkce ještě za úkol vyživovat chrupavku a odstraňovat odpad z kloubního pouzdra. Vyživování tkání a odstraňování odpadu se běžně děje v cévách, ale chrupavka je avaskulární, tedy bez krevního průtoku. Proto zde tyto funkce plní kyselina hyaluronová.
Bez kyseliny hyaluronové se neobejdou ani pojivové tkáně: šlachy a vazy. I díky jejímu obsahu zvládnou pojivové tkáně velké zatížení, napětí a namáhání.
Spolu s věkem ovšem dochází ke ztrátě viskozity kloubní tekutiny. Klouby se o sebe začínají třít, chrupavka na jejich povrchu se opotřebovává a pohyb bolí.
Kyselina hyaluronová tak nachází ohromné uplatnění v ortopedii, kdy její injekční aplikace do poškozeného kloubu pomáhá obnovit přirozenou viskozitu kloubní tekutiny a zabránit dalšímu opotřebení kloubu.