Kyselina hyaluronová a kůže

V kůži najdeme zhruba 50 % kyseliny hyaluronové z celkového množství obsaženého v našem těle. Je přítomná jak v hlubokých vrstvách epidermu, tak na povrchu naší kůže, kde se navíc nalézají receptory schopné kyselinu hyaluronovou přijímat zvenčí.
Mladá pleť obsahuje velké množství kyseliny hyaluronové. Díky tomu má schopnost zadržovat vodu, je vyhlazená, pružná, dobře zásobená živinami a chráněná před působením volných radikálů.
Svou přítomností v kůži dokáže nejen redukovat vrásky, ale také urychlovat hojení kožních poranění, minimalizovat vznik jizev a podporovat novotvorbu kolagenu.
Kolem 40. roku života začne kyseliny hyaluronové v kůži ubývat. To se projeví nedostatečnou hydratací, zhoršenou výživou pleti, ztrátou pružnosti a vznikem vrásek.
Kyselina hyaluronová při hojení ran
Díky přítomnosti kyseliny hyaluronové se rány hojí bez komplikací a v poměrně krátké době, dochází k rychlejší obnově chybějící tkáně v místě poškození a k minimální tvorbě jizev. Týká se to hojení běžných ran, odřenin, opruzenin, lehčích popálenin, spálenin od slunce, poranění a zánětů v dutině ústní, ale i mnohem závažnějších poranění, z nichž ty kritické by mohly vést až k nekróze tkání.
Už v 60. letech se kyselina hyaluronová využívala k léčbě popálenin, později se její využití rozšířilo i k léčbě proleženin, diabetických defektů, bércových vředů, chronických a rozpadlých ran nebo tkáně postižené ischemií.