Kyselina hyaluronová v medicíně

Medicína našla v kyselině hyaluronové velkého spojence. Její schopnost léčení ran je pro lékařství zcela zásadní.
Od prvotních pokusů s léčením popálenin v 60. letech je dnes medicína ve využívání kyseliny hyaluronové tak daleko, že její pomocí dokáže detekovat nádory. Cesta k takovému úspěchu však byla daleká a kyselina hyaluronová ještě zdaleka neřekla své poslední slovo.
Dnes už se běžně používá v oční chirurgii při operacích i k zvlhčení očí. V ortopedii jako injekce do poškozených kloubů, dále při léčbě poranění chrupavek a šlach, k umělým kožním a kostním štěpům nebo jako materiál pro náhradu chrupavek. Chirurgie ji využívá k léčbě zranění a již zmiňovaných popálenin, k léčbě vředů i diabetických ran, k redukci zjizvení tkáně, jako materiál pro náhrady tukové tkáně, na štěpy měkkých tkání či jako podporu regenerace jaterní tkáně.
Kyselina hyaluronová je ovšem také součástí protizánětlivých preparátů, pomáhá zvyšovat imunitní reakce na bakteriální infekce, využívá se při protirakovinné léčbě, k léčení žilní nedostatečnosti a při řadě dalších zdravotních problémů.
Kyselina hyaluronová se stala nepostradatelnou zvláště při hojení chronických a akutních ran, dokonce i ran infikovaných. Kyselina hyaluronová udržuje ve tkáních vodu a tím vytváří v ráně přirozeně vlhké prostředí, které podporuje migraci a schopnost života buněk a dokáže také z rány odvádět zánětlivá ložiska.
Kyselina hyaluronová ve veterinární medicíně
Kyselinu hyaluronovou nevyužívá s úspěchem jen humánní medicína, pomáhá i v té veterinární. Používá se především při léčbě artróz a dalších nemocí kloubů, při oftalmologické léčbě, k hojení ran a zánětlivých onemocnění svalů a šlach u zvířat.