Kyselina hyaluronová ve vědě

Ve vědě se kyselina hyaluronová uplatňuje už osm desetiletí a sami vědci tvrdí, že v jejím využití jsou stále ještě na začátku...
Kyselina hyaluronová se od první poloviny 20. století do současnosti uplatnila ve více než dvou tisících patentech a o jejím využití bylo napsáno přes 18 a půl tisíce studií a vědeckých článků. Zde se sluší poznamenat, že i v České republice působí přední vědecká pracoviště, která svůj úspěšný výzkum zaměřila právě na využití kyseliny hyaluronové.
A tak zatímco před 70. lety měla kyselina hyaluronová pouze nahrazovat vaječný bílek v pekařských výrobcích, dnes díky vědě víme, jak ji získat, připravovat, modifikovat a používat v nejrůznějších oblastech lidského snažení.
Moderní věda, která pracuje v oblasti nanočástic, nanomateriálů a mikrovláken, má pro kyselinu hyaluronovou poměrně širokou škálu využití. Ať se jedná o tkáňové inženýrství, výzkumy v oblasti hojení ran, stárnutí pokožky nebo cílené distribuce a řízeného uvolňování léčiv.
Věda využívá vlastností kyseliny hyaluronové ve výzkumech protirakovinné léčby založené na nanočásticích, reparace míchy po zranění, vyzkoušela ji jako podpůrný materiál pro léčbu pomocí kmenových buněk, používá ji jako nosič pro cílenou distribuci léčivých látek a v podobě mikrovláken dokonce i jako nosič pro řízené uvolňování hojivých substancí.
Už teď je jisté, že za pár let se, i díky českým vědcům, tento výčet rozšíří o další a další položky.