• Úvod
  • Něco málo z historie

Něco málo z historie

Je to téměř neuvěřitelné, ale kyselina hyaluronová nebyla poprvé komerčně využita jako kyselina mládí, navracející pokožce kondici a elasticitu.

S názvem kyselina hyaluronová se poprvé setkáváme v roce 1934. Do té doby neznámý polysacharid pojmenovali Karl Meyer a John Palmer, kteří ho izolovali ze sklivce skotu.

Ovšem vůbec poprvé v roce 1942 patentoval kyselinu hyaluronovou maďarský vědec Dr. Endre A. Balazs jako komerční náhradu vaječného bílku v pekařských produktech. Kyselině hyaluronové se věnoval dál a zkoumal její funkci a působení v buňkách. Své výsledky pak představil už v roce 1947 na 6. Mezinárodním kongresu cytologie ve Stockholmu. Na základě této přednášky získal pozvání stockoholmského Karolinska Institute, aby ve svých výzkumech působení kyseliny hyaluronové pokračoval zde.

Doktor Balazs tak jako první odhalil skutečný potenciál kyseliny hyaluronové, stal se předním odborníkem na její výzkum a stál za nejvýznamnějšími objevy, které se kyseliny hyaluronové v minulém století týkaly.

Zpočátku se kyselina hyaluronová získávala z kohoutích hřebínků, očí tučňáků nebo hovězího dobytka, ze žraločí kůže a podobně. Moderní doba však nehumánní prostředky zcela eliminovala. Dnes se kyselina hyaluronová získává z buněčných stěn streptokoků nebo z Escherichia colli. Tato metoda je sice složitější a nákladnější, ale zároveň eticky přijatelná, čistší a bez možných zdravotních rizik.

V 60. letech minulého století začali lékaři využívat kyselinu hyaluronovou k léčbě popálenin a kožních vředů, v 70. letech pronikla i do očního lékařství, kde se s úspěchem začala využívat například při transplantaci rohovky, při operacích šedého zákalu aj. Na oční chirurgii velice brzy navázala ortopedie, která má velice dobré výsledky s aplikací hyaluronových injekcí do poškozených kloubů.

Zajímavé je, že za popularitou kyseliny hyaluronové jako anti-aging preparátu stojí obyvatelé malé vesničky Yuzuri Hara u Tokia v Japonsku, jejichž mladistvá vizáž (hladká pleť, lesklé oči, dobrá zdravotní kondice) vůbec neodpovídala skutečnému věku. Zjistilo se, že vysokou míru glykosinaminoglykanů v jejich těle způsobuje místní kořenová zelenina a škroby, které tvoří základ potravy těchto vesničanů. To inspirovalo jistou japonskou farmaceutickou firmu k vytvoření hyaluronové pilulky jako anti-aging preparátu.

Kyselina hyaluronová se začala stále více prosazovat v kosmetice, dermatologii a kosmetické chirurgii. V roce 2003 byly dokonce injekce kyseliny hyaluronové schváleny jako výplň vrásek.

Ale to vše je teprve začátek. Kyselina hyaluronová má podle vědců svou velice slibnou budoucnost teprve před sebou.

Kyselina hyaluronová ve vědě

Pin It
HA gel 16ml

HA gel 16ml

Sterilizovaný gel z kyseliny hyaluronové v praktickém 16ml balení.

Více informací   Koupit

Kyselina hyaluronová - sérum

Kyselina hyaluronová - sérum

Sérum na liftingové ošetření a vyhlazení jemných obličejových vrásek..

Více informací   Koupit

Kolagenové produkty

Kolagenové produkty

Ideální kombinace s kyselinou hyaluronovou os společnosti RosenPharma a.s..

Více informací   Koupit

logo male

RosenPharma a.s.

RosenPharma a.s. je českou farmaceutickou společností a na našem trhu působí již bezmála dvě desetiletí. Specializuje se na technologii výroby léčiv. Od samých počátků dbá na vysokou kvalitu přípravků a na prověřené receptury založené na čistě přírodní bázi. Odkaz na hlavní stránky: www.rosenpharma.cz